BernArt / Berna Orman Kayacan

BernArt / Berna Orman Kayacan

Uzun yıllardır sizlerle paylaşımda bulunduğum blog sayfama artık yeni bir paylaşım alanı daha eklenmiş olduğu için çok heyecanlıyım.. Bu büyük heyecanımı ilk röportaj konuğum olarak ağırladığım ve beni kırmayan sevgili dostum Berna ile paylaşıyor olmak da benim için ayrıca anlamlı.. Lafı çok fazla uzatmak istemiyorum ama buradan kendisine bir kere daha teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Ayrıca markası BernArt ile ilgili başarısı için de kendisini tebrik ediyorum.. Ellerine emeğine sağlık.. İşte gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbet ve birbirinden eşsiz BernArt ürünleri..

“Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, ulaşılabilir olan, günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilecek, her biri el işçiliğinin verdiği özelliği-farklılığı taşıyan, sade ve şık parçaları kullanıcılar ile buluşturmak”

Öncelikle okuyucularımız seni tanısınlar istiyorum. Kısaca kendinden bahsedebilir misin?

İstanbul Ticaret Üniversitesi 2010 İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunuyum. Mimarlık alanında bir süre yoğun tempoda çalıştıktan sonra; eğitimime devam etme kararı alıp 2014 yılında yine İç Mimarlık alanında yüksek lisansa başladım. Yeniden okula döndüğüm bu dönemde Bernart markası ortaya çıktı. Şu anda hem iç mimar olarak çalışıyorum hem de takı tasarımı yapıyorum.

Çocukluğunda hayalini kurduğun meslek neydi?

El becerileri ile birşeyler üretme eğilimi çoçukluğumdan beri varolan bir yanım. Çocukken de her zaman elimdeki malzemeler ile neler yapabilirim neye dönüştürebilirimi sorgular farklı varyasyonlarda deneyip ortaya birşeyler çıkarırdım. Bu eğilim aslında hem hobilerimi hem mesleğimi belirledi.

Takı tasarımına ilgin olduğunu ne zaman ve nasıl anladın? Bu konuda kendini geliştirmek için neler yaptın?

Takı tasarımı benim için 10-12 yaşlarında; Almanya’da yaşayan ve ancak yaz tatillerinde yazlıkta biraraya gelebildiğimiz çocukluk arkadaşımla birlikte zaman geçirmek için yaptığımız bir aktivite olarak başladı. Sonraki dönemlerde bu aktivite benim için bir hobi haline dönüştü. Tüm boş zamanlarımı yaşadığımız çevrede malzeme araştırarak ve bulduğum farklı malzemeler ile tasarımlar yaparak geçirdim. Ortaya çıkan ürünlerin beğenilmesi beni çok etkiliyor ve yaptıklarımı çevremdekilere hediye ediyordum. Üniversiteden mezun olduktan sonra iş hayatı yoğunluğundan dolayı vakit bulamadığım hobime, yüksek lisans eğitimim sırasında vakit bulup tekrar geri döndüm.

Bu süreç boyunca; keşfettiğim ve çalıştığım her yeni malzeme ile farklı teknikler öğrendim. Fikirlerim gözlem ve araştırmalarımla birleşince ürünler ortaya çıktı. Takı tasarımı alanında herhangi bir eğitim almadım fakat ilerleyen zamanlarda metal işlemeciliği üzerine eğitim alıp yeni fikirlerimi değerli metaller ile çalışmak istiyorum.

Ürünlerini tasarlarken sana ilham veren şeyler nelerdir?

Bir renk, bir desen, bir şekil.. hayatın içinde olan her şeyden ilham alabilirim. Yarı değerli taşları kullanmayı çok seviyorum. Her taş doğadaki oluşum sürecinde bulundukları ortamdaki etkenler ile oluşan yapısı neticesinde birbirinden öylesine benzersiz özellikler gösteriyor ki. Her biri ayrı hikaye sunuyor. Çalıştığım farklı malzemeleri biraraya getirirkenki oran, kendi içlerindeki dengeyi sağlamak ve aralarındaki uyum çoğu zaman bana yön veren taraf oluyor.

BernArt markası nasıl oluştu? İsminin anlamı ve hikayesi var ise onu da ayrıca paylaşır mısın?

2014 yılında bir ilham ile kendim için hazırladığım ürün serisi çevrem tarafından çok beğenilip siparişler gelmeye başlayınca hobim bir anda Bernart markasına dönüştü. Bernart üniversite arkadaşlarımın o yıllardan itibaren bana sesleniş biçimleri aslında, 🙂 onların bana taktıkları bir isim. O dönemde çevrem ve arkadaşlarımın ürünlerimi artık herkese ulaştırmam gerekliliği konusundaki yoğun ısrarları neticesinde; ben de lakabımın en uygun isim olacağını düşündüm.

Okuyucular senin ürünlerini almak için hangi kanallardan sana ulaşabilirler?

Sosyal medya üzerinden (BernArt Instagram Hesabı) ve Gülhane’deki mağazamızdan (Mega Gallery) ulaşabilirler.

Ürün satışı için katıldığın etkinlikler / platformlar oluyor mu? Bu organizasyonların olumlu / olumsuz yanları olarak neler paylaşabilirsin?

Dönem dönem katıldığımız etkinlikler oluyor. Her biri farklı hedef kitlesine hitap eden farklı organizasyonlara katılmak bize daha çok kesime ulaşıp ürünlerimizi onlarla buluşturma imkanı sağlıyor.

Kendi markasını oluşturmak isteyen veya belki de bu işle yalnızca hobi olarak ilgilenmek isteyen kişilere tavsiyelerin neler olur?

Hayalini kurdukları ve yaparken keyif aldıkları şeylerin peşlerinden gitsinler. Hangi konuda olursa olsun bir hobiye sahip olmak her anlamda kişiyi çok besliyor, hele ki bu hobi ile özellikle kişinin kendi el işçiliği ile ortaya birtakım ürünlerin çıkması paha biçilemez bir duygu. Günümüz yoğun yaşam akışı içerisinde malesef buna vakit bulamamaktan yakınılsa da; insanların kendilerine iyi geleni bulup bunun için zaman yaratmalarını, çaba göstermelerini tavsiye ediyorum.

veeEeEe en sona da sürpriz olarak BernArt bileklikleri ile çekilmiş kendi fotoğrafımı ekliyorum.. Bilekliklerimi uzun süredir keyifle kullandığımı da bir kere daha vurgulamak, sizlerle paylaşmak istiyorum..

Eklemek İstediğin?